Sukuseuran 10-vuotis vuosikokous ja kesäpäivä Pappilanniemen kurssikeskuksessa 14.8.2021

Sukuseuran viides vuosikokous pidettiin Pappilanniemen kurssikeskuksessa Sääksmäellä Valkeakoskella. Paikalle oli tullut ilahduttavasti yli 30 seuran jäsentä. Myös seuran kunniajäsen, lähes 100-vuotias Aino Piepponen kunnioitti kokousta läsnäolollaan. Aamun sateinen sääkään ei ollut karkottanut etukäteen ilmoittautuneita.

Seuran hallitus pysyi pääosin entisellään. Tommi Tienhaara jatkaa puheenjohtajana ja Raimo Mäkinen varapuheenjohtajana. Edelleen hallituksessa jatkavat Mirja Anolin, Nina Tienhaara ja Paula Parikka. Uusina hallitukseen valittiin Sari Peltomäki ja Katja Jaakkola. Yleisvarajäseniksi valittiin Heli Väistö, Jouko Seppänen, Tuuli Tienhaara ja Liisa Ahonen. Hallitus kokoontuu varajäsenineen.

Toiminnantarkastajiksi valittiin edelleen Reino Seppänen ja Tarja Seppänen.

Vuosikokouksen jälkeen pidetyssä hallituksen järjestäytymiskokouksessa taloudenhoitajaksi valittiin edelleen Nina Tienhaara ja uudeksi sihteeriksi Sari Peltomäki.

Seuran jäsenmaksuksi vahvistettiin edelleen 10€ / vuosi.

Toimintasuunnitelmassa korostettiin jäsenhankintaa. Jäsenistöä kannustettiin hankkimaan lisää jäsenvaatimukset täyttäviä jäseniä omasta lähipiiristään. Sukuseuran jatkuvuuden kannalta toivotaan ennen kaikkea lisää nuoria jäseniä.

Tavoitteena on myös järjestää ensi vuonna yhteinen matka myöhemmin päätettävään kohteeseen.

Varsinaisen kokouksen jälkeen palkittiin seuraa perustamassa olleet Reino Seppänen, Kari Seppänen, Jouko Seppänen ja Pekka Piepponen sekä alusta asti seuran toiminnassa ja hallituksessa ollut Mirja Anolin.

Kokouksen jälkeen nautittiin seuran tarjoamana maukas lounas herkullisine jälkiruokineen kurssikeskuksen ruokalassa.

Tämän jälkeen pidettiin seuran perinteitä kunnioittaen perinteinen tietokilpailu, jonka voitti tällä kertaa joukkue Sari Peltomäki, Heikki Turkki, Sirkka Seppänen ja Kari Seppänen. Tällä kertaa palkintoja oli varattu kaikille joukkueille, joten kaikki saivat halutessaan suut makeaksi.

Lopuksi kokousväki vietti yhteistä aikaa kurssikeskuksen hienossa kodassa, missä juteltiin, grillattiin makkaraa ja oli myös järjestetty mahdollisuus myös paistaa tikkupullaa.

Koko tapahtuma meni läpi hyvässä hengessä ja lopulta sääkin suosi tapahtumaa.Perustajajäsenien muistaminen. Vasemmalla Pekka Piepponen, Reino seppänen, Jouko Seppänen ja Mirja Anolin. Oikealla seuran puheenjohtaja Tommi Tienhaara. Kuvasta puuttuu seuran ensimmäinen puheenjohtaja Kari Seppänen, joka saapui tilaisuuteen hieman myöhemmin.

Perustajajäsenien muistaminen. Vasemmalla Pekka Piepponen, Reino Seppänen, Jouko Seppänen ja Mirja Anolin. Oikealla seuran puheenjohtaja Tommi Tienhaara. Kuvasta puuttuu seuran ensimmäinen puheenjohtaja Kari Seppänen, joka saapui tilaisuuteen hieman myöhemmin.